Hírek
2018. November 04. 07:48, vasárnap |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Elkezdődött a lengyel választások második fordulója

Lengyelországban megkezdődött a helyhatósági választások második fordulója vasárnap reggel, a szavazók azokban a körzetekben járulnak az urnákhoz,
ahol a két hete megtartott első fordulóban a polgármester-jelöltek egyike sem szerezte meg a szavazatok több mint ötven százalékát.
A második forduló 649 községben, illetve városban zajlik. A sajtó kiemelt figyelemmel kíséri majd öt vajdasági székhely - Gdansk, Krakkó, Kielce, Olsztyn és Szczecin - eredményeit.
Az összesen 16 vajdasági székhely közül az első fordulóban nyolc helyen, ezen belül Varsóban győzött az ellenzéki Polgári Platform (PO) és a Modern (Nowoczesna) szövetsége, a Polgári Koalíció (KO) által támogatott jelölt. Általában az évek óta regnáló főpolgármesterekről van szó.
Az október 21-én megtartott első fordulóban eldőlt többek között a mandátumeloszlás a vajdasági közgyűlésekben. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) hat vajdaságban, a KO egyben szerzett önálló többséget. A többi kilenc vajdaságban koalícióalakítási tárgyalások zajlanak, közülük négyben a KO és a szintén ellenzéki Lengyel Parasztpárt (PSL) léphet szövetségre.
Lengyelországban eddig négyévente rendeztek helyhatósági választásokat, új jogszabályok alapján viszont a ciklus ötéves lesz, és polgármesteri tisztségre egy ember legfeljebb egyszer választható újra.
A szavazás egynapos, a szavazóhelyiségek reggel hét és este kilenc óra között vannak nyitva. Az urnazárás után a három legnagyobb hírtévében ismertetik a szavazóhelyiségeket elhagyók megkérdezése alapján összesített eredményeket (exit poll) a krakkói, a gdanski és a kielcei főpolgármesterre vonatkozóan. A végeredmények kihirdetését az országos választási bizottság (PKW) hétfőre tervezi.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 15. 07:38, szerda | Külföld
Donald Trump: a Hamászt szükség esetén erővel kényszerítjük fegyverletételre
Donald Trump közlése szerint ha a Hamász nem teszi le a fegyvert, akkor erővel fogják erre kényszeríteni. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt kedden.
2025. Október 15. 07:37, szerda | Külföld
Német külügyminiszter: a gázai tűzszüneti megállapodás után ideje, hogy Ukrajnában is előrelépés történjen
2025. Október 14. 07:18, kedd | Külföld
Összeütközött két gyorsvonat Kelet-Szlovákiában, a magyar határ közelében, sok a sérült
2025. Október 14. 07:13, kedd | Külföld
Izraeli-palesztin - Aláírták Sarm es-Sejkben a gázai tűzszüneti megállapodást
Aláírta hétfőn Sarm es-Sejkben a gázai tűzszüneti megállapodást Donald Trump amerikai elnök, Recep Tayyip Erdogan török államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök és Tamím bin Hamad Ál Száni katari emír.