Városlista
2026. január 12, hétfő - Ernő

Hírek

2017. Szeptember 26. 19:11, kedd | Belföld
Forrás: mti

Negyedével csökkentek a kórházi ellátással összefüggő járványok Magyarországon

Negyedével csökkentek a kórházi ellátással összefüggő járványok Magyarországon

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) tájékoztatása szerint Magyarországon a 2015-ös adatokhoz képest negyedével csökkentek az egészségügyi ellátással közvetlen összefüggésben kialakuló járványok száma.

A szaktárca ezt arra a Magyar Nemzet által közölt jelentésre reagálva közölte, amelyben az áll: tavaly 1481 multirezisztens, vagyis a legtöbb antibiotikumnak ellenálló kórokozóval is megfertőződött beteg halt meg a kórházakban.

Az Emmi szerint világjelenségről van szó, oka pedig, hogy egyre súlyosabb a kórházban ellátott betegek köre, egyre magasabb kockázatú beavatkozásokat hajtanak végre és terjed az antibiotikumok helytelen alkalmazása. Hozzátették: a fertőzés kockázatát növeli, ha a beteg életkora vagy állapota miatt eleve legyengült.

A tendencia ellenére az Emmi szerint a magyar kórházakban javult a megelőzési gyakorlat és csökkent a kórházi járványok száma. "A magyar megoldások és intézkedések egyértelműen eredményesek, a jelentési fegyelem folyamatosan javul, a biztonságos betegellátás feltételei adottak" - olvasható a szaktárca közleményében.

Kifejtették, hogy 2015-höz képest nagyságrendileg 10 százalékkal csökkent a bejelentett kórházi járványok száma, a legnagyobb mértékben az egészségügyi ellátással közvetlen összefüggésben kialakuló járványok mennyisége csökkent, a 2015-ös adatokhoz képest a negyedével. 2014 óta folyamatos és számottevő csökkenés tapasztalható a Clostridium difficile (CDI) okozta fertőzések számában, ennek előfordulása gyakorisága Magyarországon a finn és a német adatoknál is alacsonyabb. A CDI mellett a kórházi véráramfertőzések, illetve a több antibiotikum hatásával szemben ellenálló, úgynevezett multirezisztens kórokozók okozta fertőzések is kötelezően jelentendők. A bejelentett véráramfertőzések előfordulása az előző évhez képest gyakorlatilag változatlan maradt, míg a multirezisztens kórokozók okozta fertőzések esetén az előfordulási gyakoriság emelkedése tapasztalható - írták.

Kiemelték továbbá, hogy az egészségügyi ellátásba bekerült betegek szervezete, immunrendszere gyakran legyengült, nem ritkán már fennálló fertőző betegséggel érkeznek az ellátó intézménybe, így őket a fertőzések is könnyebben elérik. Gyakori az is, hogy a beteg immunrendszerének mesterséges gyengítése miatt a fertőződést a legnagyobb gondosság és higiénés rendszabályok betartása mellett sem lehet megelőzni.

Az Emmi közleményében azt írta, szakmai prioritás a kézhigiénés gyakorlat fejlesztése, ezt egy 11,4 milliárd forintos program is támogatja, de elindítanak egy másik, 10 milliárdos programot is a betegbiztonság növelése érdekében.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 12. 07:39, hétfő | Belföld

Mávinform: indul a peronépítés Keleti pályaudvaron, módosul a dunántúli távolsági vonalak közlekedési rendje

Hétfőn kezdődik az akadálymentes peron építése a Keleti pályaudvaron, ezért módosul a Keleti pályaudvart érintő dunántúli távolsági vonalak közlekedési rendje, több dunántúli vonat végállomása Kelenföldre kerül át

2026. Január 12. 07:37, hétfő | Belföld

MÁV-csoport: tavaly 179 közösségi közlekedésben dolgozót bántalmaztak

2025-ben 179 alkalommal érte bántalmazás a vasúti és közúti közlekedésben szolgálatot teljesítő dolgozókat - közölte a MÁV-csoport vasárnap közleményben.

2026. Január 12. 07:36, hétfő | Belföld

Kemény fagyokkal indul a hét, majd enyhülés jön

Kedd hajnalban akár mínusz 18 Celsius-fok is lehet, és napközben is fagyni fog.