Városlista
2026. április 12, vasárnap - Gyula

Hírek

2018. Január 19. 17:48, péntek | Belföld
Forrás: mti

Trükkösen árulta a banda a drogot a debreceni egyetemen

Trükkösen árulta a banda a drogot a debreceni egyetemen

Több év fegyházra ítélt hat vádlottat a Debreceni Törvényszék pénteken, akik a debreceni egyetem területén árultak drogot.

Oktatási feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve közvetlen környezetében bűnszövetségben, társtettesként elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette miatt első fokon több év fegyházra ítélt hat vádlottat a Debreceni Törvényszék pénteken - tájékoztatta a bíróság sajtószóvivője az MTI-t.

Tatár Tímea közölte: a vádlottak 2014 ősze és 2015 tavasza között csaknem 50 fogyasztónak értékesítettek - igazolhatóan - több mint egy kilogramm marihuánát Debrecenben. Vevőik zömmel iraki, iráni, török, brit, izraeli, indiai, kanadai, tajvani, indiai, szíriai, svéd és norvég egyetemisták voltak. A kábítószert az elsőrendű vádlott szerezte be a hatodrendűtől.

Az ügy három debreceni és három nigériai vádlottja 3 év 10 hónap és 5 év 6 hónap közötti fegyházbüntetést kapott. A törvényszék két nigériai vádlottat 3-3 évre kiutasított Magyarországról, több mint ötmillió forint értékben rendelkezett vagyonelkobzásról, és kötelezte a vádlottakat 4,7 millió forint bűnügyi költség megfizetésére is.

A bíróság a 2015 óta előzetesben lévő négy vádlottat házi őrizetbe helyezte, a másik két vádlott esetében pedig fenntartotta a házi őrizetet.

Az ítélet nem jogerős. Az ügyész minden vádlottra súlyosítást kért, három vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, hárman pedig három nap gondolkodási időt kértek.

A három magyar és a három nigériai vádlott 2014-ben került szorosabb kapcsolatba egymással. Az elsőrendű vádlott egy debreceni gimnáziumban, a többiek jórészt a Debreceni Egyetemen tanultak. A három nigériai férfi 2014-től kezdve saját fogyasztásra és eladásra is szerzett be marihuánát. A rendelést telefonon vagy interneten vették fel.



A másodrendű vádlott "Padoski Okeke" néven egy közösségi profilt is létrehozott, így tartott kapcsolatot vevőkörével. A vevőkkel konspirálva a marihuánát "könyv", "kémia", vagy "kémiakönyv" néven emlegették, pontosan megjelölve a számát, amely a marihuána mennyiségét jelentette. A kábítószert az egyetem kémiai épületében vagy a környékén, a főépület előtti parkban, a dohányzóhelyen adták át a megrendelőknek, grammját 2-3000 forintért. Olyan is volt, hogy az egyik vádlott az egyetem tornatermébe szállította le a drogot, máskor a közeli ABC előtt cserélt gazdát az áru.

A vádlottakra 2014-ben, egy másik kábítószeres ügy nyomozásakor figyeltek fel, és előbb az egyik nigériai terjesztő, később már mindegyikük telefonját lehallgatták.

Virágh Pál tanácselnök az indoklásban kiemelte: a lehallgatási anyagok mellett a vádlottak bűnösségét támasztották alá a fogyasztók vallomásai is. Ők mindannyian vállalták a gyógykezelést, így ellenük megszűnt az eljárás.

A bíró hangsúlyozta: a kábítószeres ügyek között mindig van kapcsolat, erre az ügyre épülve is újabb két nyomozás indult azóta. Virágh Pál hozzátette: egyértelmű, hogy a vádlottak bűnszövetséget alkottak. Beismerő vallomásaikat enyhítő körülményként értékelte a bíróság, súlyosító körülménynek tekintette azonban a kábítószeres ügyek gyakoriságát.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 12. 08:14, vasárnap | Belföld

Megkezdődött a választás, máris született egy rekord

A vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 3,46 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.

2026. Április 11. 17:00, szombat | Belföld

NAV: április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2026. Április 11. 15:00, szombat | Belföld

Budapesti repülőjáratokat is töröltek a Lufthansa-dolgozók sztrájkja miatt

A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján.

2026. Április 11. 11:00, szombat | Belföld

A levélben szavazásra jogosultak több mint fele már leadta szavazatát

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.