Városlista
2026. január 12, hétfő - Ernő

Hírek

2012. Február 05. 07:45, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Évtizedekkel előre megjósolható a vulkánkitörés?

Évtizedekkel előre megjósolható a vulkánkitörés?

Kutatók azt állítják: a földön található legnagyobb vulkánok közül többnél is évtizedekkel előre megjósolható, mikor tör ki.

A görög santorini vulkánok kristályait, melyek a kitörést megelőzően alakultak ki, le lehet nyomozni modern eszközök használatával. Az ilyen vulkánok elég hamut és gázt termelhetnek ahhoz, hogy átmenetileg megváltoztassák a globális éghajlatot.

Léteznek olyan vulkánok, amik több százezer évig is nyugalomban vannak, mielőtt kitörnének. Azonban amíg a kutatók úgy hiszik, a szeizmikus adatok alapján néhány hónappal előre állapítható meg egy vulkán kitörése, egy új tanulmány szerint ezt sokkal korábban meg lehet mondani - írja a BBC.

Amikor a vulkán aktív, és a magma elkezd a fölfelé emelkedni, akkor bizonyos jeleket küld - mondta Prof. Tim Druitt, a kutatás vezetője. Szeizmikus adatokat kapunk, megfigyelhető a földfelszín eldeformálódása és növekszik a gázkibocsátás is - tette hozzá.

'Arra jöttünk rá, hogy a magma felépülésének van egy gyorsulási szakasza, ami néhány évtizeden keresztül megy végbe, ez pedig meglepően rövid a több százezer éves nyugalomhoz képest, ami a kitörést megelőzi. A bizonyíték pedig a santorini habkövekből származó kristályok elemzéséből adódik, amit a kutatók modern eszközök segítségével vizsgáltak meg. Megállapítottuk, hogy az összes magmában lévő kristály, a kitörés előtt néhány évtized alatt nőtt meg' - mondta a kutató.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutatók, vulkán

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 12. 07:39, hétfő | Belföld

Mávinform: indul a peronépítés Keleti pályaudvaron, módosul a dunántúli távolsági vonalak közlekedési rendje

Hétfőn kezdődik az akadálymentes peron építése a Keleti pályaudvaron, ezért módosul a Keleti pályaudvart érintő dunántúli távolsági vonalak közlekedési rendje, több dunántúli vonat végállomása Kelenföldre kerül át

2026. Január 12. 07:37, hétfő | Belföld

MÁV-csoport: tavaly 179 közösségi közlekedésben dolgozót bántalmaztak

2025-ben 179 alkalommal érte bántalmazás a vasúti és közúti közlekedésben szolgálatot teljesítő dolgozókat - közölte a MÁV-csoport vasárnap közleményben.

2026. Január 12. 07:36, hétfő | Belföld

Kemény fagyokkal indul a hét, majd enyhülés jön

Kedd hajnalban akár mínusz 18 Celsius-fok is lehet, és napközben is fagyni fog.